Kamienna osada Grimspound

Go down

Kamienna osada Grimspound

Pisanie by Admin on Wto Wrz 22, 2015 7:08 pm


Krótki spacer od jeziora Grims wzdłuż strumienia i nagle trafia się do zamkniętego okrągłego obszaru. To właśnie pozostałości osady z późnej epoki brązu pośród wschodnich bezdroży, a jedyne ich sąsiedztwo to bezludne torfowiska. Składa się ona z dwudziestu czterech kamiennych pozostałości chat. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od anglo-saksońskiego boga wojny - Grim. Chaty te otoczone są masywnym granitowym murem, który mógł wznosić się w niektórych miejscach na ponad półtora metra. Domy zbudowano na planie koła o przeciętnej średnicy trzech i pół metra z podwójnego pierścienia płyt granitowych, a przestrzenie wypełniono gruzem i torfem - technika ta wciąż jest stosowana. Z chat zostało już niewiele, kilka kamiennych przedsionków, ościeżnic, choć nadproża spadły dawno na ziemie i teraz porasta je mech.
Kamienny mur, przerwany jest przez duże, betonowa wejście od strony południowej w kierunku Hameldown. Nie miał on wartości z punktu widzenia obronnego, więc zakłada się, że używano go do utrzymywania zwierząt gospodarskich w obawie przed drapieżnikami. Na północnym skraju placu znajduje się źródło West Webburn River - strumienia, który dostarczał wody pitnej mieszkańcom osady.
Wejście do okręgu prezentuje się bardzo imponująco - jest wybrukowane, długie i szerokie, zaś jego ściany tworzą wysokie megality i inne kamienie.
avatar
Admin
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠

Liczba postów : 86
Join date : 02/09/2015

Zobacz profil autora http://englishlife.forumpolish.com

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach