Hol główny

 :: Parter

Go down

Hol główny

Pisanie by Admin on Sro Wrz 09, 2015 7:15 pm

Do domostwa prowadzą wysokie podwójne drzwi z ciemnego dębu, a ich ozdobne klamki przypominają kształtem splecione liście. Przestronne pomieszczenie na planie kwadratu, z którego wchodzi się do pozostałych części domu. Schody znajdują się nie na wprost wejścia, lecz po prawej stronie w szerokiej klatce schodowej za łukowatym przejściem. Prowadzą na piętro, nad nimi wznosi się przez dwie kondygnacje ogromne kryształowe okno francuskie. Zdobią je pojedynczo usiane witraże. Masywne sklepienia żebrowe układają się w charakterystyczne kształty karo, a pokryte złotem dekoracje odbijają światło bijące z okna. Ciemne drewno na ścinach i podłodze sprawiają nieco ponure wrażenie. Na prawo od wejścia szeroki korytarz, po bokach którego stoją drewniane rzeźby, prowadzi do oranżerii i do prywatnych gabinetów pana domu, dziennej bawialni oraz saloniku, używanego do mniejszych uroczystości.
Na lewo bliźniaczo podobny korytarz, choć nieco dłuższy, prowadzi na "zaplecze" domu. Tam niepodzielnie rządzi służba - w przede wszystkim w kuchni, spiżarni, prasowalni i pralni oraz wszelkich innych pomniejszych pokojach.
Na wprost drzwi głównych znajduję się natomiast przejście do kolejnego korytarza - ten wiedzie do reprezentacyjnej części - do jadalni i bardzo dużego salonu, który dawniej służył za miejsce, gdzie odbywały się bale. Tutaj również znajduje się gabinet, w którym spotykają się wyłącznie panowie, by wypalić cygaro, zapalić papierosa albo zagrać w bilard.
avatar
Admin
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠

Liczba postów : 86
Join date : 02/09/2015

Zobacz profil autora http://englishlife.forumpolish.com

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 :: Parter

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach